Ten artykuł jest pierwszym z dwóch, które pozwolą Ci (a przy okazji i mnie) lepiej zaplanować działania na rok następny. Pierwszy z nich będzie mówił o tym, jak podsumować rok, kolejny, jak na tej podstawie, w zgodzie ze sobą, zaplanować przyszłe działania.

Po co robić podsumowania?

Jednak żeby planować czas, który ma nadejść, dobrze rozliczyć się z przeszłością. I samą sobą. Po co? Podsumowywanie przeszłości zapewnia pewną klamrę. Daje nam znać, że chociaż może nie do końca pewne rzeczy nam wyszły, to teraz mamy nowy czas, nowe możliwości. Poza tym, podsumowania przypominają o tym, jak wiele jednak dokonaliśmy. Na co dzień niekoniecznie pamięta się o poczuciu dumy z siebie samej, radości z codziennych doświadczeń i z życia jako takiego. Podsumowania jakiegoś okresu w życiu ułatwiają nam to celebrować. Ponad to, pozwalają nam się odciąć od tego co minęło. Zamknąć pewien okres i wyciągnąć z niego lekcje, rozpracowując emocje jakie ze sobą niosą.

Pozostaje pytanie jak to zrobić, by niosło ze sobą wartość? Jak podsumować rok, by wycisnąć z zawartych w nim informacji jak najwięcej na przyszłość?

Od czego zacząć?

Przede wszystkim, zastanów się w jakich sferach funkcjonujesz i jakie role życiowe spełniasz. Na przykład, jeśli masz swoją drugą połowę, to jedną z Twoich sfer będzie Partner/Partnerka. Jeśli pracujesz zawodowo, to Twoją sferą będzie Praca lub Kariera. Jeśli się uczysz, to Studia, Szkoła, Nauka. Świeża mama będzie chciała rozgraniczyć dla Dziecka osobną sferę, bo najprawdopodobniej będzie to dla niej najważniejsze na tym etapie, na jakim się znajduje. Wypisz sobie te sfery. W moim przypadku są to:

 • Partner
 • Rodzina
 • Przyjaciele
 • Finanse
 • Kariera
 • Rozwój osobisty
 • Zdrowie
 • Rozwój duchowy
 • Otoczenie
 • Wypoczynek i rozrywka

Sferom przyporządkuj wydarzenia

Korzystając ze swojego kalendarza, pamiętnika, postów i zdjęć zamieszczonych w mediach społecznościowych, zdjęć w telefonie, i innych zgromadzonych w ciągu roku papierzysk, wypisz wydarzenia, jakie miały miejsce w poszczególnych sferach. Można to zrobić dwojako. Po pierwsze, na jednej kartce wypisujesz wszystkie pozytywne wydarzenia, miłe spotkania, fajne akcje oraz zrealizowane cele we wszystkich sferach. Na drugiej natomiast to, co było przykre, co nie wyszło, co okazało się za trudne, albo czego zapomnieliśmy wykonać. Drugi sposób to podzielić jeden arkusz na pół pionową kreską i wypisanie negatywnych i pozytywnych doświadczeń obok siebie. Od Ciebie zależy, co lepiej dla Ciebie zadziała. Chodzi o to, byśmy mieli ogólny ogląd tego, co się wydarzyło. Musimy wiedzieć co oceniać.

Wydarzeniom przyporządkuj emocje

Kiedy wypiszemy fakty, czas na emocje. Zaznacz przy każdej załatwionej sprawie, przy każdym wydarzeniu, uczucie, jakie wywołuje w Tobie to, co pamiętasz na dany temat. Np. w tym roku zintensyfikowaliśmy nasze starania o dziecko. W związku z tym, ze względu na liczne niepowodzenia, czuję niepewność, zwątpienie i rozczarowanie. Do mojej tabelki wpisałabym zwątpienie, bo to jest najsilniejsze. Natomiast mieliśmy też bardzo dobry czas razem, bo umówiliśmy się że będziemy przynajmniej raz w miesiącu chodzić na randki. Dzięki temu odżyłam i podładowałam akumulatory na licznych wystawach i wyjściach do teatru. Wpisałabym więc radość albo szczęście. Po co nam to potrzebne? Po pierwsze, żeby przepracować przykre sytuacje, dać sobie zgodę na negatywne emocje i lepiej poznać siebie. A także, zamknąć na dobre sprawy z nimi związane. A po drugie, żeby jeszcze raz przypomnieć sobie te pozytywne. Będzie nam to potrzebne do planowania przyszłości.

Co dalej?

Ostatnim etapem tego, jak podsumować rok, będzie odpowiedź na kilka pytań. Proponuję zrobić to w sposób względnie uporządkowany. Do każdej sfery przydzieliłam kilka pytań. Pamiętaj, że to nie jest tak, ze musisz odpowiedzieć na nie wszystkie. Umówmy się, nic nie musisz! Chodzi o to, żebyś wybrała pytania, które z Tobą rezonują, które wniosą wartość do tego co minęło. I co będzie.

Gotowa? To jedziemy!

Pytania ogólne, które można przyporządkować do każdej ze sfer to:

 1. Z czego jestem dumna?
 2. Za co jestem wdzięczna?
 3. Co osiągnęłam i jak to wpłynęło na moje życie?
 4. Czego nie wykonałam i jak to na mnie wpłynęło?
 5. Co planowałam ale nie wykonałam. Dlaczego?
 6. Co było trudne i jak sobie z tym poradziłam?
 7. Czemu poświęciłam za dużo uwagi? A czemu za mało?
 8. Co mogłam zrobić lepiej?
 9. Co mnie zastopowało?
 10. W jakich obszarach mojego życia się nie rozwijałam?

Teraz zajmiemy się pytaniami, które można przyporządkować do konkretnej sfery. Pamiętaj jednak, że jeżeli nie realizujesz żadnej roli w danej sferze, to Cię ona nie dotyczy. Poza tym, wybierasz to co dla Ciebie najważniejsze. Przypominam, że to nie polega na tym, by na tydzień odseparować się od rzeczywistości, bo robisz podsumowanie! Chodzi przede wszystkim o Twoją świadomość tego, gdzie jesteś i gdzie chcesz się udać w przyszłym roku. Odpowiedź na pytanie jak podsumować rok i wykonanie takiego ćwiczenia jest jak pakowanie plecaka w podróż, którą rozpoczniesz już pierwszego stycznia. Chodzi o to, by się do niej przygotować najlepiej jak potrafisz.

Partner/Partnerka

 1. Jak dbałam o naszą relację?
 2. Jakie emocje nam najczęściej towarzyszyły i dlaczego?
 3. Co udało nam się przepracować w tym roku?

Rodzina

 1. Jak dbałam o te relacje?
 2. Jak często kontaktowałam się/ odwiedzałam poszczególnych członków rodziny?
 3. Co im aktualnie siedzi w głowach, czy są zadowoleni, jakie mają plany?
 4. Co zmieniło się w relacji z poszczególnym osobami

Przyjaciele

 1. Jak dbałam o te relacje?
 2. Jak często spotykałam się z ludźmi?
 3. Co mogłam zrobić lepiej?
 4. Jak oceniam siebie w tych relacjach?
 5. Kogo nowego poznałam?

Finanse

 1. Jak dużo zaoszczędziłam w tym roku?
 2. Czy spłaciłam długi?
 3. Czy zrealizowałam cele finansowe na ten rok?

Kariera

 1. Czy jestem zadowolona ze swojej pracy?
 2. Co mogłam zrobić lepiej?
 3. Co osiągnęłam?

Rozwój osobisty

 1. Jakie przeczytane książki były dla mnie wartościowe?
 2. Co z nich wyciągnęłam?
 3. Czego dowiedziałam się o sobie?
 4. Czego się nauczyłam?
 5. Jakie nawyki zmieniłam?
 6. Jakie moje nawyki były pomocne i wspierające, a które ograniczające, szkodliwe?
 7. Co zrobiłam dla siebie?
 8. Jakie wydarzenia były najbardziej rozwijające?
 9. Kiedy byłam najszczęśliwsza? Dlaczego?

Zdrowie

 1. Jak o siebie zadbałam?
 2. Co zrobiłam dla swojego ciała?
 3. Jak często ćwiczyłam?
 4. Jak się odżywiałam? Zachowałam dietę?
 5. Czy skontaktowałam się z dietetykiem?
 6. Czy spałam odpowiednią ilość czasu?
 7. Czego powinnam jeść/ pić mniej?
 8. Czego powinnam jeść/ pić więcej?
 9. Jakie badania kontrolne zrobiłam?
 10. Jakich badań kontrolnych nie zrobiłam, a powinnam była?
 11. Co zrobiłam, by być zdrowszą?

Rozwój duchowy

 1. W jaki sposób realizowałam swoje wartości w ciągu roku?
 2. W co wierzyłam?
 3. Jak pielęgnowałam swój kontakt z Bogiem/Absolutem/Naturą?

Otoczenie

 1. Co zmieniłam w moim otoczeniu?
 2. Czy jestem z niego zadowolona?

Relaks

 1. Ile czasu poświęciłam na relaks?
 2. Jaka forma odpoczynku była najbardziej wspierająca w tym roku?
 3. Jaka forma relaksu zupełnie mnie nie wspiera?

A może graficznie?

Aga Zapora, autorka planera PLANER.KA oraz strony o planowaniu, pisze o tym, jak podsumować rok w sposób graficzny, rozrysowując wydarzenia na linii czasu. Jeśli potrzebujesz dodatkowo unaocznić sobie przeszłość, zajrzyj do niej. Możesz to zrobić tutaj.

Wesołych Świąt!

Z mojej strony to już wszystko. W tę wigilijną porę życzę Ci udanej pracy nad przeszłością i energii do wejścia w przyszłość. Daj proszę znać w komentarzu jak Ci idzie praca i czy z czymś masz trudności. Lub napisz do mnie maila, jeśli nie chcesz dyskutować na forum. Razem na pewno poradzimy sobie z tym, jak podsumować rok i dobrze wejść w następny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *