Uwielbiam czytać. Co gorsze, uwielbiam też książki i mam na nie coraz mniej miejsca. Moje półki pękają już w szwach, na szczęście mam parę takich pozycji, którym muszę znaleźć nowy dom. Bo ani mnie nie bawią, ani nie uważam ich za literaturę wartą uwagi. Zawsze czytam dużo, ale często kończy się to tym, że nie wprowadzam żadnych zaleceń z przeczytanych tekstów. W tym roku chcę by było inaczej. Moja lista książek na 2020 rok jest już gotowa, ale chcę wprowadzić kilka zmian w moje nawyki czytelnicze.

Jak będę czytać?

Po pierwsze, chcę lepiej pamiętać to, czego się uczę. W tym roku chcę wytworzyć sobie nawyk wyciągania dziesięciu lekcji z każdej przeczytanej książki. Właściwie nie czytam beletrystyki, moja lista książek na 2020 zawiera głównie poradniki biznesowe i psychologiczne. Chcę skoncentrować się na czerpaniu z nich jak najwięcej. Poza tym, po roku czy dwóch, najpierw sięgnę do stronicowej notatki, chcąc przypomnieć sobie najważniejsze idee z książki. Nie będę musiała na powrót przedzierać się przez 200-300 stron tekstu.

Po drugie, założyłam zeszyt do ćwiczeń z książek psychologicznych. Zawsze wykonuję zadania pisemnie, bo tylko tak ma to sens. Ale często są to jakieś luźne kartki, które albo przełożę do segregatora, albo nie. Tym razem chcę by było to bardziej uporządkowane.

Po trzecie, koniecznym jest w moim przypadku wprowadzenie reguły jedno weszło – jedno wyszło. Jeśli chcę zaprosić do mojego domu jakieś dzieło literackie, coś musi się z niego wyprowadzić. Zwyczajnie mam już za dużo książek, przestały się mieścić. Część pójdzie do sprzedaży, część do biblioteki.

Po czwarte, wprowadziłam nawyk sprawdzania ile czytam każdego dnia i czego. Wszystko to wpisuję do zeszytu i zaznaczam w tabeli kontroli nawyku. Lubię mieć świadomość, że się rozwijam, nawet jeśli przeczytałam tylko piętnaście stron. Poza tym, kolorowanie rubryk jest w jakiś tajemniczy sposób relaksujące. I przypomina o tym, żeby przeczytać cokolwiek i nie dopuścić do przerwania łańcuszka.

Po piąte, oprócz pogrubionych tytułów, nie kupuję niczego więcej. Ta lista i tak zawiera sześćdziesiąt dwie pozycje. Wystarczy. A moje półki w połowie uginają się od książek, których nie skończyłam albo nie miałam czasu przeczytać. Koniec z tym.

Co będę czytać?

Moja lista książek na 2020 rok zawiera kilka kategorii. Są to książki rozwojowe, biznesowe, zawodowe, blogowe, dotyczące rodzicielstwa i hobby. Założyłam, że chcę wybrać maksymalnie sześćdziesiąt pięć pozycji, bo więcej i tak nie przeczytam. Przypisałam wybrane do powyższych kategorii. Jeśli będziesz robić coś podobnego możesz sobie założyć, że przydzielasz do kategorii po równo, np po 5 książek do każdej. Ja tak nie potrzebowałam. Są obszary w moim życiu na których w tym roku chcę się mocniej skupić. A co za tym idzie, uzyskać w nich jak najwięcej wiedzy. Dlatego w jednej z kategorii jest kilkanaście, w innej tylko kilka pozycji.

Książki biznesowe

W tym roku skupię się przede wszystkim na rozbudowywaniu marki osobistej oraz uczeniu się w jaki sposób zarządzać swoją obecnością w social mediach i wprowadzać produkty na rynek.

 1. Zaufanie – waluta przyszłości
 2. Worqbook 2
 3. Autentyczność przyciąga
 4. Firma czyli Ty
 5. Twoja firma w social mediach
 6. Czas na biznes online
 7. Promocja i sprzedaż w biznesie online
 8. 5 lekcji biznesu na pięciolecie PSC
 9. Poza schematem – sekrety ludzi sukcesu
 10. Twoja e-platforma
 11. Ty w social mediach
 12. Bądź online
 13. Autentyczność przyciąga
 14. Magia słów

Książki rozwojowe

Ta kategoria dotyczy rozwijania moich kompetencji w zakresie radzenia sobie ze stresem, wzmacniania odporności psychicznej oraz zdobywania wiedzy na temat emocji i pracy z nimi. Jest to kontynuacja mojej pracy nad sobą z zeszłego roku.

 1. Dary niedoskonałości
 2. W pułapce myśli
 3. Emocjonalne pułapki przeszłości
 4. ACT
 5. Porozmawiajmy o emocjach
 6. Emocje i nastrój
 7. Siła rezyliencji
 8. Zaakceptuj siebie – o sile samowspółczucia
 9. Trening relaksacji
 10. Wolni od stresu
 11. Alfabet empatii
 12. Mózg odporny na stres
 13. Program zmiany sposobu życia

Książki zawodowe

 1. Coaching
 2. Coaching koaktywny
 3. Dialog motywujący
 4. Psychologia zmiany w życiu i biznesie
 5. Wychowanie bez porażek
 6. Mosty zamiast murów

Książki blogowe

To książki dotyczące moich zainteresowań i zmian, jakie wprowadziłam lub właśnie wprowadzam w życie, a którymi dzielę się na blogu.

 1. Uwolnij przestrzeń
 2. Minimalizm po polsku
 3. Życie zero waste
 4. Miej umiar
 5. Sztuka minimalizmu
 6. Slow life
 7. Wyrzuć chemię z domu
 8. Twój zdrowy dom
 9. Zioła w domowym ogrodzie
 10. Duchowa prostota
 11. Uważność w jedzeniu
 12. Pożegnaj wagę
 13. Na marne
 14. Trening w rytmie slow
 15. Jak zerwać z plastikiem?

Książki dotyczące rodzicielstwa

 1. Dziecko z bliska
 2. Rodzina slow
 3. Brud jest zdrowszy niż myślisz
 4. Self reg

Książki powiązane z hobby

 1. Człowiek i błędy ewolucji
 2. Człowiek istota kosmiczna
 3. 21 lekcji na XXI wiek
 4. Żyj wabi – sabi
 5. Weź wyjdź
 6. Ekobiografia Krakowa
 7. Przewodnik wędrowca
 8. Twój dobry rok
 9. Słowa mocy
 10. Sztuka tworzenia wspomnień

Dociekliwi zauważą, że listy zawierają 62, a nie 65 książek. Te trzy zostawiam sobie na zaś. Może w końcu przeczytam którąś z książek o diecie wegańskiej? Jeszcze nie wiem. A może trafię na jakąś perełkę i bardzo będę chciała ją mieć? W zeszłym roku był to „Chłopiec, kret, lis i koń”, który zapoczątkował cykl Plaster na duszę.

A Wy? Tworzycie swoją listę książek do przeczytania? Zajrzyjcie na moje Instastories. Tam w bardziej obrazowy sposób przedstawiam Wam jej przygotowanie.

Do poczytania!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *